NYHETER        KLUBBEN        HERRAR        DAMER        UNGDOM        PARTNERS        PUBLIK & MEDIA

 

Pixbo Wallenstam IBK


 


NYHETER

Senaste

Nyhetsarkiv

Info till pixbo.se adresseras

webmaster@pixbo.se

 

 

 

START    NYHETER    Nyhetsarkiv    Artikel

2010.01.30  |    UNGDOM

Herrjuniorerna vidare till Innebandyfesten

På lördagen gick Pixbo Wallenstams herrjuniorer vidare till Innebandyfesten. Detta genom att besegra Husqvarna på bortaplan med 6-3. Nu väntar Sjöstad i semifinal. Men dagen började inte så bra....

- Nej, bussen körde på en sten på parkeringen och gick sönder så vi fick ta bilar istället, berättar lagledaren Roger Axelsson.

Herrjuniorernas resa mot Husqvarna började med att bussen gick sönder. Men väl framme i hallen var Pixbo Wallenstam riktigt taggade visade det sig. 0-1 (eftersom man var bortalag) gjordes när endast 35 sekunder hade gått av matchen, genom Sebastian Ottosson. Även tvåan och trean kom innan periodpaus, målskyttar; Alessandro Agus och Sebastian Ottosson. 

- Vi blev 45 minuter sena men Husqvarna var snälla att flytta matchen ungefär 20 minuter. Uppladdningen var inte optimal men det märktes inte när vi började spela, menar Roger.

Husqvarnas hopp tändes genom en reducering efter ungefär tre minuter av andra. När Pixbo Wallenstam gjorde sitt fjärde mål för kvällen genom Daniel Lindell minuten efter släcktes nog hoppet lika snabbt igen. Dessutom fick man 1-5 i baken efter drygt halva matchen. Pixbos målskytt denna gång, Isak Julkunen.

- Husqvarna var ett bra motstånd med uppenbarligen var vi ännu bättre, påpekar Roger Axelsson.

Två reduceringar i tredje perioden hjälpte inte Husqvarna. Pixbo Wallenstam var för starka denna dag. Slutresultatet 3-6 fastställdes genom Christian Reichenberg.

- Mycket imponerande att vi tar oss till innebandyfesten igen. Sen killarna började spela SM har vi gått till sex raka slutspel (innebandyfesten eller motsvarande). Guldet saknas så nu är det dags, säger Roger Axelsson.

Hur ser du på laget jämfört med ifjol? Ni har tappat två duktiga killar födda 1990 bland annat, Emil Julkunen och Jonas Ågren som nu spelar i Superligan.

- 91:orna har tagit över på ett mycket bra sätt så jag vill faktiskt säga att vi är bättre i år. Vi har många spelar i division två och superligan, det talar för oss, menar Roger.

I semifinalen får ni möta Sjöstad, hur känns det?

- Jag trodde Storvreta skulle vinna den kvartsfinalen, för dem har varit duktiga när jag sett dem. Så Sjöstad måste ha gjort det bra, så nu måste vi kartlägga dem noga. Hittills vet jag inte så mycket om dem.

Och målet på innebandyfesten?

- GULD, det finns inget annat, avslutar en nöjd lagledare.

Pixbo.se håller alla tummar för att det går hela vägen denna gången! Tillsvidare gratulerar vi till kvartfinalvinsten.

Övriga kvartsfinaler:

Gävle GIK - Huddinge IBS 3-5
Storvreta Ungdom IBK - Sjöstads IF 5-8
Partille IBS - Röke IBK spelas 3 februari

LÄS MER
Matchfakta

Under söndagen kan även damjuniorerna bli klara för Innebandyfesten. Regionslutspelet avgörs i helgen och Pixbo Wallenstam har inlett med två segrar. Ytterligare två vinster behövs för att kvalificera sig till innebandyfesten.

Av Lina Engstrand 

/ pixbo.se

 


 






632