Söndag
14 Nov 1 match
Onsdag
17 Nov 1 match
Onsdag
24 Nov 1 match
Söndag
12 Dec 1 match
Fredag
17 Dec 1 match
Lördag
18 Dec 1 match
Måndag
27 Dec 1 match
Onsdag
29 Dec 1 match
Torsdag
30 Dec 1 match
Tisdag
04 Jan 1 match
Lördag
08 Jan 1 match
Tisdag
11 Jan 1 match
Onsdag
12 Jan 1 match
Lördag
15 Jan 1 match
Fredag
21 Jan 1 match
Söndag
23 Jan 2 matcher
Onsdag
26 Jan 1 match
Lördag
29 Jan 2 matcher
Onsdag
09 Feb 1 match
Lördag
12 Feb 1 match
Söndag
13 Feb 1 match
Onsdag
16 Feb 1 match
Fredag
18 Feb 1 match
Lördag
19 Feb 1 match
Söndag
20 Feb 1 match
Fredag
25 Feb 1 match

Föreningen har uppdaterat smittskyddsrutinerna

1 december 2021 21:00
KLUBBEN

Det är inte över än! Föreningens rutiner följer de allmänna råden och rekommendationerna om Covid-19 från våra myndigheter.


Idag den 1 december 2021 införs uppdaterade rutiner för Pixbo Wallenstam IBK/IBF gällande smittskyddsåtgärder för Covid-19 som följer de nya allmänna råden. Föreningens samtliga spelare, föräldrar till spelare, ledare, funktionärer, förtroendevalda, övriga medlemmar och personal har meddelats om dessa uppdaterade smittskyddsåtgärder för Covid-19 och Covid-pass.

Vid föreningens offentliga event med en publik över 100 personer, till exempel våra SSL-matcher inför vi enligt råden kontroll av Covid-pass (över 18 år), ID-handling och matchbiljett vid entré innan insläpp till Wallenstam Arena.

Föreningen uppmanar samtliga gäster, publik och egna medlemmar att bidra till att skydda både sig själv, andra och oss genom att följa myndigheternas rekommendationer för smittskyddsåtgärder. Vi är särskilt måna om att endast symptomfria personer kommer till Wallenstam Arena eller övriga hallar där vi har vår innebandyverksamhet. Allmänt uppmanar vi alla att ta ansvar för att förhindra smittspridning.

Vi uppmanar också alla att testa sig för covid-19 (kontakta 1177.se) och följa Folkhälsomyndighetens krav på karantän och smittspårning. Det gäller både dig som är ovaccinerad och dig som är vaccinerad.

Fortsätt att tänka på att hålla avstånd till varandra i entréer, korridorer, trapphus, café och andra gemensamma utrymmen. Håll en även en god handhygien, tvätta och sprita händerna ofta, hosta och nys i armvecket.

Tack för att du bidrar till att hålla oss alla friska och att minska smittspridningen, så att vi även fortsättningsvis kan se och uppleva innebandy när den är som bäst. Tillsammans.

För krisgruppen:

På bilden: Räven från Wallenstam Arena